Reden pregled stopal
Stopala si pregledujte sami. Če imate okvaro živcev ali žil, morate to napraviti vsak dan. Najlažje si jih pogledate po umivanju oziroma tuširanju, ko si jih obrišete z brisačo, ali preden obujete nogavice.
Ne prezrite predelov med prsti. Za lažji pregled podplata si lahko pomagate z zrcalom.
Nega stopal
Stopala umivajte s tekočo mlačno vodo in blagim milom. Če imate neobčutljiva stopala, raje izmerite temperaturo vode ali vsaj preverite toploto z roko. Umivajte jih v celoti, vendar sama zase. Če imate rano, pazite, da tekoča voda odteka stran od nje.
Po umivanju si jih otrite z mehko brisačo, tudi med prsti.
Po umivanju namažite suha stopala z nevtralno vlažilno kremo ali z drugim mazilom, vendar ne med prsti.
Nosite udobne čevlje in čiste nogavice. Čevlje kupujte popoldne, ko je noga že otečena. Notranji del čevlja naj bo gladek, usnje mehko. Nogavica ne sme imeti izrazitih šivov, tudi krpati je ne smete.
Če imate otekli stopali, nosite obutev, ki ima vezalko ali se zapre na ježka (z velcro preklopom). Vezalke ali preklop dovolj sprostite.
Če vas neprestano zebe v noge, nosite tople nogavice, in sicer tudi ponoči, če je treba. Ne grejte si nog z električno blazino ali drugimi vročimi predmeti, ker se lahko opečete, ne da bi zaznali pekočo bolečino.
Nohte strižite tako, da segajo čez rob. Posebno če imate okvaro zaznavanja dotika in bolečine, upoštevajte naslednje: nosite obutev, da se ne poškodujete. Ne hodite bosi, če stopal ne čutite dobro. Preden obujete čevelj, z roko pretipajte njegovo notranjost, če ni v njem morda kak droben predmet. Preverite tudi, da se nogavica prilega stopalu brez gub.
Kakšna obutev je primerna?
Tudi če nimate težav z nogami, naj bo obutev udobna. Za daljšo hojo je zelo primeren tekaški copat. Če imate znake okvare živcev ali slabe prekrvavitve, je varovalna obutev nujna in jo nosite zunaj in doma.
Čevelj za hojo naj ima dovolj prostora za prste, mehak zgornji del, vložek, ki ga je mogoče odstraniti, ter debel gumijast podplat.
Pedikura le pod strokovnimi rokami
Nadvse pomemben del oskrbe stopal je redna pedikura. Izvaja jo pediker, ki ve, da so diabetiki ogrožena skupina in ki zna delati z diabetičnim stopalom.