Razjeda ali ulkus je rana, ki se ne celi, oziroma se celi nenavadno počasi. To je nevaren zaplet, ki pa je pogosto posledica zelo običajne poškodbe kože:
Razjeda lahko zelo boli, če so kožni živci še zdravi, lahko pa povsem nič, če so živci uničeni. Razjeda, ki jo povzroči predvsem slaba prekrvavitev (ishemični ulkus), nastane običajno na robovih stopala ali prstih, kjer je bilo tkivo izpostavljeno daljšemu pritisku (dovolj je nekaj ur). Razjeda, ki nastane po razpoku poroženele kože na mestih dolgotrajane izpostavljenosti večjemu pritisku med hojo, je na podplatu obkrožena z vencem ostanka roževine. Značilna je za hudo okvaro živcev stopala in redko boli, ker so živci, ki zaznajo bolečino, uničeni.
Okvaro živcev spoznate po neobčutljivosti za dotik. Dotaknite se kože prstov in stopala s kosmičem vate.
Slaba oskrba s krvjo se pozna po teh znakih in težavah: stopalo je hladno, bolnika pogosto zebe v noge, po določeni razdalji med hojo se pojavi bolečina v mečih ali stegnih. Koža stopal je hladna, lahko višnjeve barve, nohti so zadebeljeni, koža suha in se lušči. Prosite zdravnika, da vam otipa utrip žile na nartu in za notranjim skočnim sklepom.
Trda in poroženela koža je znak prevelikih pritiskov pri hoji. Pri zdravem stopalu je koža na teh točkah normalno tenka in mehka.
Gangrena je odmrtje tkiva. Razlikujemo suho in vlažno gangreno. Pri suhi gangreni, ki je posledica prekinitve prekrvavitve, je mrtvo tkivo trdo in črno. Pri vlažni gangreni gre za okužbo, ki povzroči cedenje tekočine zaradi vnetja v še živem tkivu.
Propadlo tkivo je treba odstraniti z operacijo (amputirati). Obseg amputacije (prst, del stopala, stopalo, golen ali nad kolenom) je odvisen od obsega propadlega tkiva in od stanja arterijske prekrvavitve. Del okončine, ki ostane, more biti dobro prekrvavljen, da se rana po amputaciji dobro zaceli.
Strokovna ekipa medicinske pedikure Pedimed se vam bo v primeru diabetičnega stopala popolnoma posvetila, da boste lažje živeli.